ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

Struktura Centrum obejmuje pięć specjalistycznych laboratoriów przeznaczonych do prowadzenia badań w obszarach nanotechnologii, zaawansowanych materiałów, biomedycyny, fotoniki oraz metod obliczeniowych.

Projekt umożliwił utworzenie nowoczesnych i unikatowych stanowisk do realizacji badań naukowych i usług komercyjnych dotyczących zaawansowanych poszukiwań innowacyjnych materiałów przeznaczonych do zastosowań telekomunikacyjnych i technologii informatycznych, energetycznych, medycznych i przyjaznych środowisku.






Struktura Zespołu Laboratoriów CENTRUM ATOMIN

 

 

Laboratoria Nanotechnologii i Nauk o Powierzchni

 

Laboratoria Zaawansowanych Materiałów

 

Laboratoria Zastosowań Biomedycznych Fizyki i Chemii

 

Laboratorium Fotoniki, Spektroskopii i Laserowych Technik Kwantowych

 

Centrum Technologii Obliczeniowych

Centrum Transferu Technologii CITTRU zaprasza do współpracy podmioty zewnętrzne.

Szczegółowych informacji w sprawie udzieli:

Katarzyna Małek-Ziętek, tel. 519 307 961, katarzyna.malek-zietek@uj.edu.pl

dr Paula Janus, tel. 506 006 590, pa.janus@uj.edu.pl
Agata Błaszczyk-Pasteczka, tel. 506 006 553, agata.blaszczyk-pasteczka@uj.edu.pl

fot. Marcin Zięba

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska