BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:
Chromatograf GC/MS z dozownikiem headspace i stacją SPME jest wykorzystywany do analiz różnorodnych próbek o złożonej matrycy: materiałów stałych, cieczy i próbek gazowych. Zastosowanie nowoczesnych technik ekstrakcji daje możliwość oznaczania analitów w ilościach śladowych i ultraśladowych z równoczesnym uproszczeniem procedury przygotowywania próbek od analizy. Będąca niestandardową opcją, technika SPME, umożliwia oznaczanie związków organicznych metodą GC/MS niezależnie od ich lotności, co istotnie zwiększa ilość i rodzaj związków oznaczanych w atmosferze, powietrzu wewnętrznym oraz w fazach skondensowanych.

Spektrometr ramanowski zintegrowany z mikroskopem konfokalnym dedykowany jest do analizy strukturalnej, teksturalnej i funkcjonalnej cząstek stałych występujących w powietrzu atmosferycznym a także pyłów drogowych.
aparatura:
Chromatograf GC/MS z dozownikiem headspace i stacją SPME to system chromatografii gazowej sprzężony z tandemowym kwadrupolowym spektrometrem mas, wyposażony w autosampler próbek ciekłych, przystawkę do analizy fazy nadpowierzchniowej (headspace) oraz analiz po mikroekstrakcji do fazy stałej (SPME), umożliwiający w jednym cyklu analitycznym rozdzielenie analitów, ich identyfikację i przeprowadzenie oznaczenia ilościowego.

Podstawowe cechy spektrometru ramanowskiego to rozdzielczość spektralna poniżej 0,5 cm–1 (FWHM), zautomatyzowany wybór długości fal promieniowania laserowego z zestawem odpowiednich siatek dyfrakcyjnych i filtrów, jasność powyżej 30%, ultrawysoka czułość, w pełni kontrolowana konfokalność pomiarów z rozdzielczością do 1,5 um, możliwość pomiarów ciągłych widma w pełnym zakresie. Urządzenie wyposażone będzie w wielokanałowy detektor CCD chłodzony termoelektrycznie do -70°C, zmotoryzowany stolik skanujący XYZ oraz system umożliwiający automatyczne dostosowanie ogniska podczas mapowania próbek o zróżnicowanej topografii powierzchni.
usługi:
Oferta badań komercyjnych obejmuje:
  • Badania zlecone dotyczące oznaczania zanieczyszczeń atmosfery, wód i gleb.
  • Oznaczanie metodą GC/MS w atmosferze i powietrzu wewnętrznym lotnych związków organicznych (pomiar poziomu zanieczyszczeń w odniesieniu do obowiązujących norm, analiza specjacyjna w złożonych matrycach, oznaczanie związków o niskiej lotności oraz występujące w bardzo niskich stężeniach).
  • Oznaczanie takich grup związków jak kwasy tłuszczowe lub związki chlorowcopochodne (opcja SPME).
  • Ocena postępu uwalniania do otoczenia potencjalnie szkodliwych substancji, emitowanych z różnego rodzaju materiałów, dostarczanych zwykle przez zamawiającego analizę.
  • Analiza strukturalna i morfologiczna atmosferycznych pyłów zawieszonych.
  • Charakterystyka strukturalna, teksturalna i funkcjonalna popiołów lotnych i pyłów drogowych.
  • Analiza pyłów zawieszonych pod kątem zawartości mikroplastiku.
  • Identyfikacja źródeł emisji pyłów zawieszonych.
  • Oznaczanie zawartości związków o niskiej lotności metodą.
  • Jednoczesne oznaczanie zawartości do 70 metali metodą ASA.
  • Analiza zawartości metali w matrycach złożonych i niestandardowych.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska