BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:
Chromatograf GC/MS z dozownikiem headspace i stacją SPME jest wykorzystywany do analiz różnorodnych próbek o złożonej matrycy: materiałów stałych, cieczy i próbek gazowych. Zastosowanie nowoczesnych technik ekstrakcji daje możliwość oznaczania analitów w ilościach śladowych i ultraśladowych z równoczesnym uproszczeniem procedury przygotowywania próbek od analizy. Będąca niestandardową opcją, technika SPME, umożliwia oznaczanie związków organicznych metodą GC/MS niezależnie od ich lotności, co istotnie zwiększa ilość i rodzaj związków oznaczanych w atmosferze, powietrzu wewnętrznym oraz w fazach skondensowanych.

Spektrometr ramanowski zintegrowany z mikroskopem konfokalnym dedykowany jest do analizy strukturalnej, teksturalnej i funkcjonalnej cząstek stałych występujących w powietrzu atmosferycznym a także pyłów drogowych.
aparatura:
Chromatograf GC/MS z dozownikiem headspace i stacją SPME to system chromatografii gazowej sprzężony z tandemowym kwadrupolowym spektrometrem mas, wyposażony w autosampler próbek ciekłych, przystawkę do analizy fazy nadpowierzchniowej (headspace) oraz analiz po mikroekstrakcji do fazy stałej (SPME), umożliwiający w jednym cyklu analitycznym rozdzielenie analitów, ich identyfikację i przeprowadzenie oznaczenia ilościowego.

Podstawowe cechy spektrometru ramanowskiego to rozdzielczość spektralna poniżej 0,5 cm–1 (FWHM), zautomatyzowany wybór długości fal promieniowania laserowego z zestawem odpowiednich siatek dyfrakcyjnych i filtrów, jasność powyżej 30%, ultrawysoka czułość, w pełni kontrolowana konfokalność pomiarów z rozdzielczością do 1,5 um, możliwość pomiarów ciągłych widma w pełnym zakresie. Urządzenie wyposażone będzie w wielokanałowy detektor CCD chłodzony termoelektrycznie do -70°C, zmotoryzowany stolik skanujący XYZ oraz system umożliwiający automatyczne dostosowanie ogniska podczas mapowania próbek o zróżnicowanej topografii powierzchni.
usługi:
Oferta badań komercyjnych obejmuje:
  • Badania zlecone dotyczące oznaczania zanieczyszczeń atmosfery, wód i gleb.
  • Oznaczanie metodą GC/MS w atmosferze i powietrzu wewnętrznym lotnych związków organicznych (pomiar poziomu zanieczyszczeń w odniesieniu do obowiązujących norm, analiza specjacyjna w złożonych matrycach, oznaczanie związków o niskiej lotności oraz występujące w bardzo niskich stężeniach).
  • Oznaczanie takich grup związków jak kwasy tłuszczowe lub związki chlorowcopochodne (opcja SPME).
  • Ocena postępu uwalniania do otoczenia potencjalnie szkodliwych substancji, emitowanych z różnego rodzaju materiałów, dostarczanych zwykle przez zamawiającego analizę.
  • Analiza strukturalna i morfologiczna atmosferycznych pyłów zawieszonych.
  • Charakterystyka strukturalna, teksturalna i funkcjonalna popiołów lotnych i pyłów drogowych.
  • Analiza pyłów zawieszonych pod kątem zawartości mikroplastiku.
  • Identyfikacja źródeł emisji pyłów zawieszonych.
  • Oznaczanie zawartości związków o niskiej lotności metodą.
  • Jednoczesne oznaczanie zawartości do 70 metali metodą ASA.
  • Analiza zawartości metali w matrycach złożonych i niestandardowych.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na świecie technologii, związki uzyskane metodą opracowaną w UJ są odporne na wysokie temperatury, co zwiększa potencjał ich stosowania w różnych sektorach przemysłu.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska