BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:
Planowany aparat łączy możliwości obserwacji mikroskopowych powierzchni i przekrojów oraz zaawansowanej analityki i umożliwia obrazowanie próbek z lepszą rozdzielczością (badania topograficzne SEM) oraz badanie składu pierwiastkowego zarówno powierzchni (badania EDS), jak i przekroju próbek (działo jonowe, detektor TOF-SIMS).
Zastosowanie detektora katodoluminescencji umożliwi szersze badania półprzewodników, szczególnie w zakresie badania procesów rekombinacji stanów wzbudzonych.
aparatura:

Najnowszy mikroskop SEM wyposażonyjest w:
- działo umożliwiające trawienie badanych próbek za pomocą wiązki jonów ksenonu (wyhamowanie wiązki głównej do 50 eV, rozdzielczość poniżej 1,0 nm przy 15 keV, emiter polowy)
- zespół detektorów (klasycznych oraz wewnątrzsoczewkowych) pozwalających na obrazowanie próbek z wykorzystaniem elektronów wtórnych i wstecznie rozproszonych
- detektor promieniowania rentgenowskiego umożliwiający badanie pierwiastkowego składu analizowanych materiałów
- detektor katodoluminescencji, umożliwiający badanie procesów rekombinacji zachodzących w materiałach półprzewodnikowych
- detektor TOF-SIMS umożliwiający analizę składu chemicznego fragmentów trawionych wiązką FIB.
usługi:
Oferta badań komercyjnych obejmuje:
- Preparatyka próbek na potrzeby transmisyjnej mikroskopii elektronowej bez względu na producenta czy model posiadanego mikroskopu TEM (zastosowanie ksenonu jako źródła jonów znacząco zwiększa możliwości trawienia, które mogą objąć większe obszary i głębokości)
- Obrazowanie z rozdzielczością poniżej 1 nm, wyhamowanie wiązki głównej do 50 eV, rozdzielczość poniżej 1,0 nm przy 15 keV, emiter polowy, (badania topograficzne SEM) składu pierwiastkowego zarówno powierzchni (badania EDS, analizy punktowe, profile oraz mapy składu chemicznego) jak i przekroju próbek (TOF-SIMS). Detektor TOF-SIMS zdecydowanie zwiększa możliwości analityczne urządzenia zwłaszcza w oznaczaniu pierwiastków lekkich, co ma znaczenie w badaniu nowoczesnych materiałów dla energetyki
- Badania półprzewodników (informacje o przewodności, czasie życia i ruchliwości ładunku) do zastosowań telekomunikacyjnych, teleinformatycznych, energetycznych i środowiskowych (detektor katodoluminescencji).
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska