Spektrometr MR typu benchtop
Aparatura umożliwia pomiary widm spektralnych molekuł zawierających wiele typów MR aktywnych jąder (1H, 7Li, 11B, 13C, 29Si, 117Sn, 129Xe, 195Pt). Wynikiem pomiaru są widma MR.
Istnieje możliwość zastosowania aparatury do pomiarów fizycznych, chemicznych (np. strukturalnych), monitorowania reakcji (wraz z kontrolą temperatury podczas prowadzenia reakcji), badania struktury, hybrydyzacji, dynamiki molekularnej itd.
Zazwyczaj spektrometry MR wykorzystują dużo silniejsze pola, co sprawia, że mają lepsze możliwości spektralne. Z drugiej jednak strony posiadane w laboratorium urządzenie oferuje dużo większą uniwersalność zarówno pod względem możliwych do badań jąder, jak również modyfikacji układu doświadczalnego. Ogólnie mogą one być wykorzystane w chemii organicznej, w przemyśle spożywczym, w badaniach materiałowych itd. Głównie pracujemy z próbkami ciekłymi.
Dodatkowym atutem jest sprzężenie tego urządzenia z spektrometrem MR mierzącym sygnały w zerowym i bardzo słabym polu magnetycznym oraz potencjalnie układem hiperpolaryzacji jąder bazującym na parawodorze.
Na tej aparaturze badane są głównie ciekłe próbki chemiczne.
Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów
Aparatura umożliwia pomiary i mapowanie bardzo słabych pól magnetycznych (miliardy raz słabszych od pola ziemskiego) w warunkach ekranowania zewnętrznych, niekontrolowanych pól magnetycznych, w objętości kilku m3. Dodatkowe czujniki pozwalają na monitorowanie sygnałów w paśmie do kilkuset Hz.
Wynikiem pomiaru są wartości lub mapy słabych pól magnetycznych generowanych przez dane obiekty. Mogą to być zarówno pola generowane przez określone materiały, jak również pola wytwarzane na skutek przepływu prądu (np. możliwość pomiarów pól biomagnetycznych – magnetokardiografia i magnetoencefalografia).
Na tej aparaturze badane są wszystkie układy generujące pola magnetyczne tj. zarówno materiały, które z uwagi na budujące je atomy mają właściwości magnetyczne, jak również układy, w których przepływ ładunków elektrycznych/prądu powoduje powstanie pola magnetycznego.
Spektrometr MR typu benchtop
- Możliwość pomiary dużej liczby jąder: 1H, 7Li, 11B, 13C, 29Si, 117Sn, 129Xe, 195Pt
- Modularność układu (np. dodanie przystawki do kontroli temperatury próbki).
Możliwość sprzężenia z innymi metodami analitycznymi (spektroskopia masowa, Raman itd.).
Możliwość skombinowania z zeropolowym MR.
Możliwość wykorzystania technik hiperpolaryzacji.
Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów
- Pole resztkowe wewnątrz komory ekranującej poniżej 100 nT (współczynnik ekranowania od 1000 do 100000 w zależności od częstotliwości pola)
- Zestaw 8 czujników o czułości poniżej 1 fT/Hz1/2.
- Hełm do pomiarów sygnałów z mózgu (planowane również układy do klatki piersiowej).
Jednym z obszarów jest fMRI, gdyż względem tej techniki mamy dużo większą rozdzielczość czasową, choć zdecydowanie gorszą rozdzielczość przestrzenną. Alternatywa do badań diagnostyczne.
Możliwość usług komercyjnych:
Spektrometr MR typu benchtop
- Pomiary pochodnych pirydyny
- Pomiary relaksometryczne wody w różnym polu wiodącym (dyspersja czasu relaksacji)
- Detekcja hiperspolaryzowanych metabolitów
Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów
- Pomiary magnetyczne serca.
- Pomiary magnetyczne opiłków metali
- Mapowanie pola magnetycznego generowanego przez fantom mózgu.