BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:

Spektrometr MR typu benchtop

Aparatura umożliwia pomiary widm spektralnych molekuł zawierających wiele typów MR aktywnych jąder (1H, 7Li, 11B, 13C, 29Si, 117Sn, 129Xe, 195Pt). Wynikiem pomiaru są widma MR.
Istnieje możliwość zastosowania aparatury do pomiarów fizycznych, chemicznych (np. strukturalnych), monitorowania reakcji (wraz z kontrolą temperatury podczas prowadzenia reakcji), badania struktury, hybrydyzacji, dynamiki molekularnej itd.


Zazwyczaj spektrometry MR wykorzystują dużo silniejsze pola, co sprawia, że mają lepsze możliwości spektralne. Z drugiej jednak strony posiadane w laboratorium urządzenie oferuje dużo większą uniwersalność zarówno pod względem możliwych do badań jąder, jak również modyfikacji układu doświadczalnego. Ogólnie mogą one być wykorzystane w chemii organicznej, w przemyśle spożywczym, w badaniach materiałowych itd. Głównie pracujemy z próbkami ciekłymi.
Dodatkowym atutem jest sprzężenie tego urządzenia z spektrometrem MR mierzącym sygnały w zerowym i bardzo słabym polu magnetycznym oraz potencjalnie układem hiperpolaryzacji jąder bazującym na parawodorze.

Na tej aparaturze badane są głównie ciekłe próbki chemiczne.

Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów

Aparatura umożliwia pomiary i mapowanie bardzo słabych pól magnetycznych (miliardy raz słabszych od pola ziemskiego) w warunkach ekranowania zewnętrznych, niekontrolowanych pól magnetycznych, w objętości kilku m3. Dodatkowe czujniki pozwalają na monitorowanie sygnałów w paśmie do kilkuset Hz.

Wynikiem pomiaru są wartości lub mapy słabych pól magnetycznych generowanych przez dane obiekty. Mogą to być zarówno pola generowane przez określone materiały, jak również pola wytwarzane na skutek przepływu prądu (np. możliwość pomiarów pól biomagnetycznych – magnetokardiografia i magnetoencefalografia).

Na tej aparaturze badane są wszystkie układy generujące pola magnetyczne tj. zarówno materiały, które z uwagi na budujące je atomy mają właściwości magnetyczne, jak również układy, w których przepływ ładunków elektrycznych/prądu powoduje powstanie pola magnetycznego.

aparatura:


Spektrometr MR typu benchtop

  • Możliwość pomiary dużej liczby jąder: 1H, 7Li, 11B, 13C, 29Si, 117Sn, 129Xe, 195Pt
  • Modularność układu (np. dodanie przystawki do kontroli temperatury próbki).

Możliwość sprzężenia z innymi metodami analitycznymi (spektroskopia masowa, Raman itd.).
Możliwość skombinowania z zeropolowym MR.
Możliwość wykorzystania technik hiperpolaryzacji.


Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów

  • Pole resztkowe wewnątrz komory ekranującej poniżej 100 nT (współczynnik ekranowania od 1000 do 100000 w zależności od częstotliwości pola)
  • Zestaw 8 czujników o czułości poniżej 1 fT/Hz1/2.
  • Hełm do pomiarów sygnałów z mózgu (planowane również układy do klatki piersiowej).

Jednym z obszarów jest fMRI, gdyż względem tej techniki mamy dużo większą rozdzielczość czasową, choć zdecydowanie gorszą rozdzielczość przestrzenną. Alternatywa do badań diagnostyczne.

usługi:
Możliwość usług komercyjnych:

Spektrometr MR typu benchtop

  • Pomiary pochodnych pirydyny
  • Pomiary relaksometryczne wody w różnym polu wiodącym (dyspersja czasu relaksacji)
  • Detekcja hiperspolaryzowanych metabolitów

Duży ekran magnetyczny wraz z układem sensorów

  • Pomiary magnetyczne serca.
  • Pomiary magnetyczne opiłków metali
  • Mapowanie pola magnetycznego generowanego przez fantom mózgu.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska