BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:
Nano-FTIR, jako unikatowa w skali światowej technika umożliwia wysokorozdzielcze mapowanie grup funkcyjnych, które nie jest osiągalne przy użyciu klasycznych metod mikroskopii optycznej, czy też szerokopolowej mikroskopii ramanowskiej oraz w zakresie podczerwieni. Badania przy użyciu nano-FTIR mogą być prowadzone w powietrzu lub kontrolowanej atmosferze, nie wymagając stosowania próżni, która jest niekompatybilna z wieloma próbkami polimerowymi lub pochodzenia biologicznego.
aparatura:
Mikroskop nano-FTIR umożliwia obrazowanie powierzchniowe absorpcji i odbicia promieniowania w zakresie podczerwieni z nanometryczną rozdzielczością powierzchniową dzięki lokalnemu wzmocnieniu sygnału na skanującej nanosondzie. Wykorzystuje on kombinację mikroskopii: optycznej w bliskim polu działającej w trybie rozproszeniowym (sSNOM, ang. scattering Near-Field Scanning Optical Microscopy) oraz mikroskopii sił atomowych (AFM, ang. Atomic Force Microscopy), sprzężonych ze spektrometrem absorpcyjnym w zakresie podczerwieni (FTIR). Technika ta umożliwia nieinwazyjne mapowanie powierzchni (w tym biologicznych, polimerowych) w zakresie składu chemicznego (sygnał IR), ale też morfologii, właściwości optycznych, elektrycznych i magnetycznych z rozdzielczością na poziomie 10-20 nm. W skład układu pomiarowego oprócz samego modułu mikroskopowego wchodzi zestaw przestrajanych laserów w zakresie podczerwieni, interferometr (pomiar FTI) oraz odpowiedni, antywibracyjny stół optyczny.
usługi:
Oferta badań komercyjnych obejmuje obrazowanie powierzchni próbek z rozdzielczością nanometryczną z mapowaniem danych grup funkcyjnych identyfikowanych przez pasma absorpcyjne z zakresu IR oraz mapowane właściwości optycznych próbek uzyskiwanych w ramach techniki sSNOM.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na świecie technologii, związki uzyskane metodą opracowaną w UJ są odporne na wysokie temperatury, co zwiększa potencjał ich stosowania w różnych sektorach przemysłu.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska