Mikroskop konfokalny pozwala na rejestrację fluorescencji w zakresie spektralnym 400-750 nm, w tym także na prowadzenie rejestracji z rozdzielczością spektralną do 1 nm.
Szeroki zakres obiektywów pozwala na obrazowanie konfokalne próbek o rozmiarach od milimetrowych (pole widzenia 12 mm dla obiektywu 1,25x) aż do sub-mikrometrowych (obiektyw 60x, NA=1.42, rozdzielczość ~300 nm).
Unikatowe połączenie znaczników fluorescencyjnych, jakimi sią nanodiamenty, z wrażliwością na lokalne pola elektryczne i magnetyczne oraz zmiany temperatury pozwala na obrazowanie zjawisk i procesów zachodzących w próbkach biologicznych.
Aparatura składa się z mikroskopu konfokalnego Olympus FV3000 na ramie IX83 z sonicznym stolikiem przesuwnym o nanometrowej rozdzielczości położenia.
Układ do rejestracji i analizy szybkich procesów optycznych tworzą generator PulseStreamer 8/2 i korelator TimeTagger Ultra firmy Swabian Instruments. Szybkie procesy optyczne można rejestrować na oscyloskopie Keysight MXR254.
Stanowisko do preparatyki próbek obejmuje rurowy piec próżniowy, mieszadło typu vortex, powlekacz obrotowy, oczyszczacz plazmowy i mieszadło magnetyczne z hot-plate. Dokładna specyfikacja sprzętu:
https://atomin2.project.uj.edu.pl/centra-badawcze/labdiagfot
Obrazowanie obiektów częściowo przeźroczystych i/lub fluoryzujących o rozmiarze struktur: od 0.1 µm do kilkunastu mm
- konfokalne obrazowanie próbek (fluorescencja, transmisja),
- obrazowanie spektralne (rozdzielczość do 1 nm)
- punktowe, bardziej precyzyjne pomiary widma zewnętrznymi spektrometrami
- rejestrację sygnałów rezonansu magnetycznego centrów NV w diamencie,
- analizy jakościowe i ilościowe obrazów mikroskopowych.