SCIENCEMARKET
Baza wynalazków UJ
BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:

Fotokrystalografia to intensywnie rozwijająca się dziedzina badań strukturalnych, która polega na wyznaczaniu pełnej struktury trójwymiarowej z monokryształu w oparciu o metody dyfrakcji rentgenowskiej w momencie, gdy fotoaktywne komponenty monokryształu są w metastabilnym stanie wzbudzonym. Technika ta umożliwia bezpośredni i bardzo dokładny wgląd w strukturę stanów wzbudzonych.

Dyfraktometr do zastosowań fotokrystalograficznych jest komplementarny z wielofunkcyjną platformą do pomiarów przewodnictwa elektrycznego, transportu ciepła oraz właściwości magnetycznych oraz magnetometrem SQUID.
Te urządzenia są wykorzystywane w nowatorskich badaniach fotomagnetyzmu związków molekularnych, umożliwiając zebranie danych strukturalnych, magnetycznych, dyfrakcyjnych i spektroskopowych dla badanych układów w stanie wzbudzonym. Pozwala to na uzyskanie całościowego obrazu przemian strukturalnych i magnetycznych wywoływanych światłem widzialnym w związkach i opracowywanie foto-przełączników molekularnych, fotoaktywnych elementów pamięci magnetycznej oraz sensorów fotomagnetycznych, działających w temperaturach pokojowych lub bliskich tej temperatury.
aparatura:
Aparatura jest wyposażona w bardzo precyzyjny i trwały goniometr trzykołowy o geometrii ‘fixed-chi’, nowoczesne mikroźródło promieniowania rentgenowskiego (Mo) o bardzo dużej intensywności, bardzo czuły i szybki detektor powierzchniowy wykonany w technologii CPAD (Charge-integrating Pixel Array detector), umożliwiający zbieranie danych dyfrakcyjnych w trybie ‘shutter-less’ z częstotliwością 70 Hz, kriostat typu ‘open flow’, umożliwiający pomiary w zakresie od 80 do 500 K oraz zestaw diod laserujących do naświetlania kryształów w zakresie UV-vis (zestaw diod oraz odpowiednie kontrolery znajdują się obecnie na wyposażeniu laboratorium).
usługi:
Oferta badań komercyjnych dotyczy standardowych pomiarów strukturalnych metodą dyfrakcji rentgenowskiej na monokryształach w zakresie 80-500 K, wyznaczania parametrów komórki elementarnej, wyznaczania orientacji monokryształu, rozwiązania i udokładnienia struktury krystalicznej, pomiarów fotokrystalograficznych.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza, synteza, interpretacja

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska