BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mikroskopia AFM-Raman
numer oferty: 101
tematyka badań:
Mikroskopia sił atomowych jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod do obrazowania powierzchni, a uzupełniona o dodatkowe tryby pracy pozwala na wyznaczenie elastyczności badanego materiału.
Badania dotyczą obrazowania powierzchni wraz z określeniem składu chemicznego, wyznaczanie elastyczności materiału, określenie chropowatości powierzchni, a także pomiarów w cieczy oraz w różnych temperaturach (–10-100°C).
Spektroskopia ramanowska jest nieniszczącą techniką, która dostarcza szczegółowych informacji o oddziaływaniach molekularnych, fazie i polimorfii, krystaliczności na podstawie analizy widma światła oddziałującego z wiązaniami chemicznymi w materiale.
Sprzężenie tych dwóch technik daje możliwość równoczesnego pomiaru mikroskopowego i spektroskopowego i nie wymaga przeprowadzania pomiarów w warunkach próżni.Wspomniane urządzenie pozwala na pomiary w cieczy, poszerzając pole zastosowań o badania próbek biologicznych (komórek, tkanek czy białek).
aparatura:
Aparatura daje możliwość:
- pomiaru w cieczy czy w różnych temperaturach;
- zastosowania laserów o długościach fali co najmniej w granicach 532-785 nm;
- pomiarów przy wykorzystaniu wzmocnienia sygnału na ostrzu mikroskopu AFM (tzw. technika TERS od ang. Tip-Enhanced Raman Spectroscopy) z rozdzielczością przestrzenną x-y co najmniej 12 nm; rozmiar skanu AFM to conajmniej 100 μm przy rozdzielczości co najmniej 0,2 nm w kierunku x-y oraz 0,2 nm w osi z;
- rozbudowy o układ pozwalający na wykonywanie większych skanów;
- rozbudowy o układ pozwalający na wykonywanie mniejszych skanów z wyższą przestrzenną zdolnością rozdzielczą;
- pomiarów dużych próbek, np. znajdujących się na standardowym szkiełku mikroskopowym ~ 25 mm × 75 mm;
- pomiarów elastyczności podłoża
usługi:
Zakup planowanego stanowiska pomiarowego pozwoli na kontynuację i równoczesne rozszerzenie zakresu badań nad nowymi materiałami i ich odziaływaniem z komórkami oraz białkami. Umożliwi pełniejszą charakterystykę materiałów, weryfikację nowych metod tworzenia cienkich warstw, które znajdują zastosowanie w fotowoltaice i plastikowej elektronice. W przypadku badań nad materiałami do zastosowań medycznych istotny jest fakt prowadzenia badań w cieczy przy różnych temperaturach, jak również przy kontrolowanej ilości CO2.

forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska