BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mikroskopia AFM-Raman
numer oferty: 101
tematyka badań:
Mikroskopia sił atomowych jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod do obrazowania powierzchni, a uzupełniona o dodatkowe tryby pracy pozwala na wyznaczenie elastyczności badanego materiału.
Badania dotyczą obrazowania powierzchni wraz z określeniem składu chemicznego, wyznaczanie elastyczności materiału, określenie chropowatości powierzchni, a także pomiarów w cieczy oraz w różnych temperaturach (–10-100°C).
Spektroskopia ramanowska jest nieniszczącą techniką, która dostarcza szczegółowych informacji o oddziaływaniach molekularnych, fazie i polimorfii, krystaliczności na podstawie analizy widma światła oddziałującego z wiązaniami chemicznymi w materiale.
Sprzężenie tych dwóch technik daje możliwość równoczesnego pomiaru mikroskopowego i spektroskopowego i nie wymaga przeprowadzania pomiarów w warunkach próżni.Wspomniane urządzenie pozwala na pomiary w cieczy, poszerzając pole zastosowań o badania próbek biologicznych (komórek, tkanek czy białek).
aparatura:
Aparatura daje możliwość:
- pomiaru w cieczy czy w różnych temperaturach;
- zastosowania laserów o długościach fali co najmniej w granicach 532-785 nm;
- pomiarów przy wykorzystaniu wzmocnienia sygnału na ostrzu mikroskopu AFM (tzw. technika TERS od ang. Tip-Enhanced Raman Spectroscopy) z rozdzielczością przestrzenną x-y co najmniej 12 nm; rozmiar skanu AFM to conajmniej 100 μm przy rozdzielczości co najmniej 0,2 nm w kierunku x-y oraz 0,2 nm w osi z;
- rozbudowy o układ pozwalający na wykonywanie większych skanów;
- rozbudowy o układ pozwalający na wykonywanie mniejszych skanów z wyższą przestrzenną zdolnością rozdzielczą;
- pomiarów dużych próbek, np. znajdujących się na standardowym szkiełku mikroskopowym ~ 25 mm × 75 mm;
- pomiarów elastyczności podłoża
usługi:
Zakup planowanego stanowiska pomiarowego pozwoli na kontynuację i równoczesne rozszerzenie zakresu badań nad nowymi materiałami i ich odziaływaniem z komórkami oraz białkami. Umożliwi pełniejszą charakterystykę materiałów, weryfikację nowych metod tworzenia cienkich warstw, które znajdują zastosowanie w fotowoltaice i plastikowej elektronice. W przypadku badań nad materiałami do zastosowań medycznych istotny jest fakt prowadzenia badań w cieczy przy różnych temperaturach, jak również przy kontrolowanej ilości CO2.

forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na świecie technologii, związki uzyskane metodą opracowaną w UJ są odporne na wysokie temperatury, co zwiększa potencjał ich stosowania w różnych sektorach przemysłu.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska