Edukacyjne zastosowanie pisaków 3D
Popularne dziś pisaki 3D, sprzedawane dzieciom na skalę masową, bardzo rzadko wykorzystuje się w edukacji, mimo, że są idealnym narzędziem do treningu wyobraźni przestrzennej i kreatywności.
Jednocześnie, w pełni precyzyjne rysowanie za ich pomocą w przestrzeni trójwymiarowej jest dość trudne.
Stworzony system modułowy sprawia, że wykorzystanie pisaków 3D w edukacji jest nie tylko możliwe, ale i proste oraz przyjemne.
Trójwymiarowe notatki z lekcji chemii
Przestrzenna budowa związków chemicznych ma fundamentalne znaczenie dla ich właściwości. Świadomość budowy cząsteczek u uczniów może przełożyć się na znacznie lepsze rozumienie zachodzących w przyrodzie procesów i rozwój kreatywnego, inżynierskiego myślenia.
Stworzone moduły umożliwiają rysowanie modeli cząsteczek krok po kroku, obserwując poszczególne stadia ich tworzenia w trzech wymiarach.
Modele odwzorowują stosunki kątowe między wiązaniami chemicznymi prezentując typ hybrydyzacji atomów węgla.
Nauka stereometrii
Możliwość narysowania i dotknięcia własnoręcznie narysowanej bryły w 3D stymuluje rozwój wyobraźni przestrzennej i pomaga w zrozumieniu praw symetrii oraz zależności kątowych i długości poszczególnych krawędzi i przekątnych bryły.
Oferta i możliwości
Opracowane zestawy modułów pozwalają na rysowanie praktycznie wszystkich typowych cząsteczek związków organicznych oraz brył matematycznych, z którymi uczniowie spotykają się na lekcjach chemii i matematyki w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej.
Moduły łączą się ze sobą tworząc szablon. Użytkownik rysuje pisakiem 3D linie proste łącząc punkty szablonu, w wyniku czego powstaje szkieletowy model. Rysunek można odłączyć od szablonu, a uczeń uzyskuje modelową cząsteczkę czy też bryłę, którą można wziąć do ręki, oglądać i obracać.
Rozwiązanie wyróżnia się na rynku ze względu na unikatowe zastosowanie.
Wysokie walory edukacyjne i użytkowe potwierdzono podczas lekcji pokazowych w krakowskich gimnazjach i liceach ogólnokształcących.
Aktualnie stosowane podczas lekcji pokazowych moduły wydrukowano na drukarce 3D.
Proponowana licencja obejmuje produkcję modułów z tworzyw sztucznych oraz ich sprzedaż lub samą sprzedaż, najlepiej łącznie z dystrybuowanymi pisakami 3D.
Technologia objęta jest zgłoszeniami patentowymi w Polsce i za granicą.