słowa kluczowe: zmodyfikowane szalki Petriego, trójwymiarowa hodowla komórkowa, system mikroprzepływowy, badania biologiczne
numer oferty: 321
Proponowana technologia nie tylko umożliwia prowadzenie standardowej hodowli komórkowej ale również pozwala na trójwymiarową perfuzyjną hodowlę komórkową. Jest nowoczesnym rozwiązaniem rozszerzającym możliwości dwuwymiarowych hodowli komórkowych w standardowych szalkach Petriego.
Istotą rozwiązania jest zastosowanie stelaża, wykonanego w technologii druku 3D, stanowiącego podstawę dla systemu przepływowego. Układ zawiera obszar roboczy o objętości około dwóch centymetrów sześciennych. W przestrzeni tej, w łatwy sposób, można przygotować szerokie spektrum podłoży hydrożelowych wyposażonych w kanaliki perfuzyjne. Prezentowane rozwiązanie otwiera nowe możliwości zarówno w ramach badań podstawowych jaki i w zastosowaniach komercyjnych.
Obszary zastosowań:
Długotrwałe prowadzenie trójwymiarowych kolonii komórkowych
Badania nad mechanizmami migracji komórkowej
Badania różnicowania komórkowego
Badania dynamiki wzrostu nowotworów
Badanie sygnalizacji międzykomórkowej
Badanie wpływu podłoża na zachowanie się komórek
Hodowla komórek w warunkach przepływu
Badanie adhezji komórkowej
Badanie angiogenezy
Badanie perfuzji tkanek
Badania mikrobiologiczne
Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum Transferu Technologii (CITTRU) poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszej komercjalizacji oraz testowaniu przedstawionej innowacji.
branża: biofizyka, bioinżynieria, biologia, biologia medyczna, biotechnologia, mikrobiologia, nauki farmaceutyczne
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: gotowa do wprowadzenia na rynek (prototyp), wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, consulting, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne
informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ
Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.
Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.