Przedmiotem oferty jest zestaw stabilizujący, zwłaszcza do stabilizacji próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu (np. ramanowskiego lub sił atomowych) ze szczególnym uwzględnieniem badań preparatów w roztworach wodnych.
Problem techniczny przy pomiarach mikroskopowych
Zachowanie jednej pozycji badanej próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu jest niezmiernie ważne, a w szczególności gdy:
ü interesujący obiekt jest małych rozmiarów,
ü miejsce wybrane do pomiaru musi być dokładnie sprecyzowane,
ü zachodzi potrzeba zastosowania kilku technik badawczych (np. spektroskopia ramanowska i mikroskopia sił atomowych) dla dokładnie tego samego miejsca próbki.
Podczas pracy z mikroskopem istnieje duże niebezpieczeństwo przesunięcia nieprzymocowanej próbki, z tego względu, iż operator manipuluje różnymi elementami mikroskopu, np. przesłonami, rewolwerem z obiektywami. Mikroskopy często wyposażone są w dwa uchwyty umożliwiające przymocowanie próbki, ale tylko gdy jest ona płaska, nie wymaga zanurzenia w roztworze i możliwe jest jej umieszczenie na szkiełku pomiarowym (np. szkiełko mikroskopowe). Szczególną niedogodnością uchwytów proponowanych przez producenta jest brak możliwości stabilizacji położenia próbki podczas pomiarów w roztworze.
Zestaw stabilizujący rozwiązaniem problemu
Zestaw stabilizujący zawiera zewnętrzny uchwyt do mocowania zestawu na stoliku pomiarowym mikroskopu oraz otwór służący do umieszczania i unieruchamiania w nim naczynia pomiarowego. Po zamocowaniu zewnętrznego uchwytu na stoliku pomiarowym mikroskopu i umieszczeniu naczynia pomiarowego w otworze, ruch naczynia w płaszczyźnie stolika mikroskopu jest zablokowany.
Zestaw stabilizujący może być wykonany techniką wydruku 3D. Zapewnia to
elastyczność w dostosowaniu wymiarów zestawu do konkretnego stolika mikroskopu, a także
w sposobie dostarczenia produktu zainteresowanemu klientowi:
- jako w pełni wykończony wyrób dostosowany do parametrów przekazanych przez klienta,
- plik z instrukcją dla drukarki 3D.
Zestaw stabilizujący, zwłaszcza do stabilizacji próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu jest przedmiotem zgłoszenia patentowego.
Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych uzyskaniem licencji na opisany zestaw, jego zastosowanie oraz współpracą z Twórcami zestawu z Wydziału Chemii UJ.