BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy kandydat na lek w leczeniu zwłóknień narządowych
słowa kluczowe: lek, pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, EVs, iPSCs, komórki macierzyste, hipoksja, zwłóknienie, fibroza
numer oferty: 567

Zwłóknienie, zwane inaczej fibrozą, jest postępującym stanem chorobowym związanym z nadmierną produkcją białek macierzy zewnątrzkomórkowej (ang. Extracellular Matrix, ECM), które odkładane w tkance powodują jej usztywnienie. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia funkcjonowania całego narządu. Choroby te mogą dotyczyć różnych organów, m. in. serca, płuc, trzustki i wątroby. Szacuje się, że choroby zwłóknieniowe są odpowiedzialne za ok. 45% wszystkich przypadków zgonów na świecie.

Jak dotychczas, nie opracowano skutecznego lekarstwa na choroby zwłóknieniowe. Obecnie stosowane metody leczenia opierają się na eliminacji przyczyny indukującej przewlekły stan zapalny (np. absencja przy zapaleniu trzustki lub leczenie hipertrójglicerydemii; leczenie przewlekłego zapalenia wirusowego wątroby typu B lub C), wykorzystanie np. kortykosteroidów i leków hamujących układ odpornościowy, a nawet usunięcie fragmentu lub całości narządu objętego zwłóknieniem.


Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe
(ang. Extracellular Vesicles; EVs) są to nanometryczne pęcherzyki wydzielane zasadniczo przez wszystkie rodzaje komórek. Ich rolą jest przekazywanie informacji biologicznej pomiędzy komórkami. Co więcej, dzięki możliwości przenoszenia bioaktywnych cząsteczek, takich jak białka, lipidy oraz różne cząsteczki RNA, mogą wpływać na fenotyp i właściwości innych komórek. Ze względu na swoją funkcjonalność, biokompatybilność oraz skuteczność w dostarczaniu składników do komórek docelowych, EVs są coraz częściej brane pod uwagę jako terapeutyki nowej generacji w leczeniu chorób człowieka.

Wykorzystując tą naturalną ścieżkę komunikacji międzykomórkowej EVs, naukowcy UJ opracowali nowy, innowacyjny wynalazek w zastosowaniu w leczeniu zwłóknień narządowych.

 

Cechy wynalazku:

-  nowa postać leku, który stanowią EVs pochodzące z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (ang. induced pluripotent stem cells; iPSCs) hodowanych w warunkach fizjologicznej hipoksji (5% O2);

-  nowa metoda otrzymywania iPS-EVs oraz ich zastosowanie do stosowania w leczeniu zwłóknień narządowych;

-  możliwość stosowania iPS-EVs jako preparat w roztworze płynu fizjologicznego lub w połączeniu z hydrożelem hialuronowym w celu uzyskania preparatu o wydłużonym czasie uwalniania EVs;

-  ustalony uniwersalny mechanizm hamowania przez iPS-EVs procesu włóknienia różnych narządów;

-  potwierdzone w kilku wybranych modelach zwłóknienia tkanek in vitro (fibroblasty płuc, komórki stelarne wątroby i trzustki) oraz modelu zwłóknienia serca in vivo skuteczne zahamowanie procesów włóknienia;

 

 

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ oraz z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszej komercjalizacji tej innowacji, zwłaszcza w zakresie nabycia licencji na opisany nowy lek oraz jego zastosowanie.

 

zastosowanie rynkowe: W medycynie jako nowy kandydat na lek do leczenia zwłóknienia różnych narządów.

branża:
forma ochrony:
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Klaudia Polakowska
telefon: 519 329 129
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska