BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy test do wykrywania zakażenia, zwłaszcza wirusem SARS-CoV-2, z wykorzystaniem hybrydyzacji in situ (FISH)
słowa kluczowe: wirus, koronawirus, SARS-CoV-2, diagnostyka, test, test diagnostyczny, FISH, fluorescencyjna hybrydyzacja in situ
numer oferty: 575

W diagnostyce zakażenia wirusem SARS-CoV-2 złotym standardem są testy molekularne RT-PCR bazujące na amplifikacji najczęściej dwóch lub trzech różnych genów charakterystycznych dla wirusa. Niewątpliwie metodę tę charakteryzuje wysoka czułość i specyficzność oraz możliwość potwierdzenia zakażenia we wczesnej fazie, przed wystąpieniem objawów klinicznych (najwyższą czułość testów genetycznych stwierdza się w 4-7 dobie od wystąpienia objawów). Niestety RT-PCR ma również ograniczenia, które mogą być związane m.in. z niewłaściwym pobraniem, przechowywaniem i transportem materiału klinicznego oraz otrzymaniem po izolacji materiału genetycznego o niskiej jakości, a także pojawieniem się nowych wariantów wirusa, co w konsekwencji może być przyczyną uzyskania wyników fałszywie ujemnych. Ponadto możliwe jest także otrzymanie z badania genetycznego wyniku nierozstrzygającego – czyli takiego, który ani nie wyklucza, ani nie potwierdza zakażenia. Wówczas konieczne jest ponowne wykonanie testów po upływie 24-48 h. Innymi ograniczeniami testów genetycznych są także: możliwość długotrwałego utrzymywania się wyników dodatnich, mimo ustąpienia objawów i zakaźności, wysokie koszty badań oraz konieczność posiadania wykwalifikowanego personelu i wyposażenia laboratoryjnego, co sprawia, że tego rodzaju badania wykonywane są tylko w laboratoriach wpisanych na „listę laboratoriów COVID” Ministerstwa Zdrowia.


Inne aktualnie stosowanie metody to testy antygenowe oraz serologiczne. Testy antygenowe umożliwiają wykrywanie białkowych antygenów SARS-CoV-2 i najczęściej są to testy kasetkowe (jakościowe testy immunochromatograficzne) lub inaczej nazywane - szybkie testy antygenowe oraz półilościowe i ilościowe testy diagnostyczne. Główną zaletą tych testów jest krótki czas trwania badania, natomiast do wad należą przede wszystkim niższa czułość w odniesieniu do testów genetycznych – szczególnie u osób z bezobjawowym zakażeniem i możliwość uzyskania wyniku ujemnego u osoby zakażonej SARS-CoV-2. Z tego względu każdy wynik ujemny uzyskany testem antygenowym wymaga weryfikacji testem genetycznym, szczególnie gdy kliniczny stan zdrowia pacjenta wskazuje na zakażenie SARS-CoV-2. Ograniczeniem testów antygenowych jest także ich brak przydatności w badaniach przesiewowych.


Z kolei badania serologiczne polegają na wykrywaniu przeciwciał z próbek krwi lub surowicy i powinny być traktowane jedynie jako uzupełnienie metod molekularnych lub w celu oceny stężenia przeciwciał u ozdrowieńców, oceny odpowiedzi na szczepienie, w dochodzeniach epidemiologicznych, diagnostyce retrospektywnej czy w badaniach populacyjnych. Zastosowanie tych testów do rutynowej diagnostyki może być związane z uzyskaniem wyników fałszywie negatywnych (brak serokonwersji) lub fałszywie pozytywnych, spowodowanych m.in. przebytą w przeszłości infekcją lub obecnie trwającą infekcją wywołaną przez inne niż SARS-CoV-2 koronawirusy (np. NL63, OC43, 229E i HKU1) lub zupełnie inne wirusy.


W trend poszukiwań nowych testów diagnostycznych do wykrywania zakażeń, zwłaszcza wirusem SARS-CoV-2, wpisuje się nowy wynalazek Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, stanowiący niniejszą ofertę. Jego przedmiotem jest nowy test diagnostyczny, który bazuje na wyrkywaniu i detekcji zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (ang. fluorescent in situ hybridization, FISH).


W porównaniu do obecnie stosowanych metod genetycznych, serologicznych i antygenowych oferowany test wyróżnia się następującymi zaletami:

  • wysoką czułością i specyficznością, w tym zwiększenie odsetka wyników dodatnich z 68,96% dla RT-PCR do 75,86% (FISH);
  • mniejszą wrażliwością na błędy przedlaboratoryjne oraz podczas przedłużonego transportu próbek do laboratorium;
  • możliwością wizualizacji zakażenia komórki wirusem SARS-CoV-2, co przekłada się na ograniczenie wystąpienia wyników fałszywie dodatnich;
  • zastosowaniem jednej uniwersalnej sondy do wyznakowania różnych sekwencji oligonukleotydów, co przekłada się na 18 krotnie zmniejszenie kosztów, ponieważ nie ma konieczności syntezy każdej sondy z osobna;
  • uniwersalnością i możliwością zastosowania do innych aplikacji związanych z FISH o wysokiej czułości.

 

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszej komercjalizacji tej innowacji, zwłaszcza w zakresie nabycia licencji na opisany nowy test diagnostyczny oraz jego zastosowanie, a także partnerów do wspólnych projektów B+R.

zastosowanie rynkowe: w medycynie, w diagnostyce do wykrywania zakażenia, zwłaszcza wirusem SARS-CoV-2.


branża: biochemia, biologia, biologia medyczna, biotechnologia, diagnostyka, medycyna, nauki o zdrowiu
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, consulting, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Klaudia Polakowska
telefon: 519 329 129
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska