BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Metale ciężkie są naturalnym składnikiem środowiska. Występują w skorupie ziemskiej od czasu jej powstania. Działalność człowiek doprowadziła jednak do przekroczenia ich naturalnych poziomów. Zanieczyszczenie środowiska glebowego metalami ciężkimi (np. kadmem, ołowiem, cynkiem, miedzią, niklem) występuje najczęściej na terenach sąsiadujących z zakładami przemysłowymi, elektrowniami węglowymi, hutami oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Duże znaczenie ma również nieracjonalne stosowanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Co prawda rośliny występujące na terenach z podwyższoną zawartością metali w podłożu, ale również rosnące w zanieczyszczonym powietrzu wykształciły szereg przystosowań do środowiska, w którym żyją, jednak przy zbyt wysokim poziomie zanieczyszczenia,  naturalne mechanizmy są niewystarczające. Prowadzi to do zaburzeń wzrostu roślin, obniża wydajność i jakość plonów.  Ponadto metale pobrane w nadmiarze przez rośliny uprawne stwarzają niebezpieczeństwo zanieczyszczenia żywności, co ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi.

Pierwiastki toksyczne mogą dostawać się do naszego organizmu w różnoraki sposób, jednak przede wszystkim dostają wraz ze spożywanymi roślinami, gdyż to one w pierwszej kolejności wchłaniają je z gleby. Badania wykazują, iż największą możliwość akumulowania metali ciężkich mają m.in. sałata, kapusta czy szpinak. Zanieczyszczone mogą również być ziarna zbóż, a więc mąka i przetwory zbożowe.

Metale ciężkie w organizmie człowieka wywołują między innymi zmiany w syntezie białka i zaburzenia wytwarzania energii (wytwarzania ATP),  w następstwie czego może dochodzić do poważnych chorób. Odkryto również istotne zależności między stężeniami metali ciężkich w środowisku,  a umieralnością na nowotwory.

Przedmiotem oferty jest biopreparat, który wspomaga uprawę roślin z rodziny Kapustowatych oraz roślin zbożowych użytkowych na glebach zawierających metale ciężkie. Zastosowanie preparatu zawierającego mikroorganizmy  w znaczący sposób wspomaga wzrost roślin uprawnych oraz hamuje gromadzenie przez nie metali ciężkich, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w uprawie roślin przeznaczonych do konsumpcji.

Opracowane rozwiązanie wpisuje się w obecne założenia strategii rozwoju rolnictwa w Polce i w całej Europie, które kładą bardzo duży  nacisk na rozwiązania ekologiczne, wpływające pozytywnie na klimat i środowisko.

Oferowane rozwiązania są przedmiotem zgłoszenia patentowego. Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszym rozwoju i komercjalizacji wynalazku.

zastosowanie rynkowe:

Efekty stosowania technologii :

- wspomaga wzrost roślin uprawnych na glebach zanieczyszczonych metalami ciężkimi

- zmniejsza poziom poboru metali ciężkich przez rośliny.


branża:
forma ochrony:
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Renata Bartoszewicz
telefon: +48 12 664 42 08, 515 493 518
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska