BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Technologia dotyczy sposobu oraz systemu do nanoszenia cieczy na obiekt w systemie próżniowym, który stanowi uzupełnienie luki technologicznej w zakresie pracy z cieczami w warunkach podwyższonej czystości i obniżonego ciśnienia, w tym kontekście próżni. W metodzie tej kontroluje się odległość igła – obiekt w warunkach wysokiej próżni. System wykonano w całości z materiałów inertnych.

Zalety technologii
Metoda oraz system zapewniają:
  • możliwość powlekania obiektów bardzo cienkimi warstwami (nawet do kilku nm),
  • nanoszenie cieczy takich jak: rozpuszczalniki, zawiesiny/koloidy, ciecze jonowe. 
  • wysoka czystość procesu i silnie ograniczony dostęp zanieczyszczeń.
  • pracę z cieczami w warunkach podwyższonej czystości i obniżonego ciśnienia (w tym kontekście próżni). 
Zakres zastosowań
Technologia wpisuje się w rodzinę metod nanoszenia cieczy na powierzchnię obiektu znajdującego się w próżni i może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba kontrolowanego naniesienia cieczy.
 Innowacja może być alternatywą do obecnie stosowanych metod nanoszenia barwników organicznych, które stanowią podstawę działania barwnikowych ogniw słonecznych (ang. DSSC). Barwnik stanowią tu duże molekuły organiczne z rodziny np. porfiryn lub ftalocyjanin oraz ich kompleksy, a metoda umożliwia tworzenie cienkich warstw tych związków poprzez naniesienie ich ciekłych roztworów.
 
Oferowany sposób nanoszenia cieczy oraz system próżniowy podlegają polskiej ochronie patentowej.
Dalsze prace przy jego wykorzystaniu są prowadzone przez zespół naukowy z Zakładu Inżynierii Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem opisanej technologii, poszukuje również partnerów do wspólnych projektów B+R.



 



branża: fizyka
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R, testowana - sprawdzona laboratoryjnie
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +4812 664 42 15; +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska