Przebarwienia, zwane także zmianami pigmentacyjnymi, powstają w wyniku zaburzenia procesu syntezy i/lub depozycji barwnika tj. melaniny w skórze. Melanina w skórze jest syntezowana w tzw. procesie melanogenezy.
Szczególnym rodzajem przebarwień powstających wskutek nadmiernego nagromadzenia melaniny w określnych miejscach w skórze są hiperpigmentacje. Należą do nich m.in. ostuda, plamy soczewicowate oraz hiperpigmentacje pozapalne, hormonalne i posłoneczne. Częstość występowania zaburzeń pigmentacyjnych może wynosić nawet 80% w danej populacji, przy czym osoby o ciemniejszej karnacji stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka. Problem ten może być wciąż niedoszacowany, z uwagi na różnorodność zmian pigmentacyjnych, a także fakt, że osoby dotknięte tymi schorzeniami nie zawsze zgłaszają się do lekarza czy też kosmetologa.
Dostępne obecnie metody wspomagania terapii hiperpigmenacji obejmują m.in. terapię światłem o określonej długości fali i laserami, peelingi chemiczne, a także zewnętrzne stosowanie inhibitorów melanogenezy tzw. substancji wybielających. Pomimo opisanych powyżej rozwiązań nadal istnieje zapotrzebowanie na inhibitory procesu melanogenezy, które cechowałyby się wysoką aktywnością a jednocześnie posiadałyby korzystny profil bezpieczeństwa i nadawały się do podawania naskórnego. W trend poszukiwań nowych związków do wspomagania leczenia przebarwień skóry wpisuje się nowy wynalazek Uniwersytetu Jagiellońskiego, stanowiący niniejszą ofertę. Jego przedmiotem są nowe związki aktywne i ich zastosowanie do wytwarzania produktów kosmetycznych/leczniczych w celu wspomagania terapii przebarwień, a także poprawy i ujednolicenia kolorytu skóry.
Cechy wynalazku:
- nowe związki - (E)-N-cynamoiloaminoalkanole (amidowe pochodne kwasu cynamonowego) o ustalonym mechanizmie działania – ze względu na brak w swojej strukturze grup fenolowych ich mechanizm hamowania syntezy melaniny nie wynika z aktywności antyoksydacyjnej
- bardzo korzystny pakiet wyników badań in vitro: potwierdzona wysoka aktywność hamownia procesu melanogenezy, korzystny profil bezpieczeństwa oraz optymalna biodostępność po aplikacji zewnętrznej nowych związków
- do zastosowania do wytwarzania produktów kosmetycznych i/lub leczniczych, zwłaszcza stosowanych w celu wspomagania terapii przebarwień, a także poprawy i ujednolicenia kolorytu skóry (według nomenklatury surowców kosmetycznych przedmiotowe substancje mogłyby być wykorzystywane zwłaszcza w kosmetykach jako surowce „depigmenting” albo „bleaching”).
Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszej komercjalizacji tej innowacji, zwłaszcza w zakresie nabycia licencji na opisane nowe związki oraz ich zastosowanie, a także partnerów do wspólnych projektów B+R.