BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przedmiotem oferty są barwniki fluorescencyjne do znakowania będące pochodnymi barwników z rodziny Safirinium.

Zastosowanie: śledzenie wybranych procesów biologicznych i biocząsteczek in vitro lub in vivo z wykorzystaniem zjawiska fluorescencji.

Zastosowanie: badania biologiczne, badania medyczne, biotechnologia

Barwniki fluorescencyjne są szeroko wykorzystywane w badaniach naukowych z sektora life science, np. do śledzenia procesów biochemicznych zachodzących w komórkach i tkankach, obrazowania mikroskopowego, czy też znakowania biocząsteczek i leków. Ich znaczące rozpowszechnienie wynika z łatwości i czułości pomiarów fluorescencji.

Oprócz samej fluorescencji, dla zastosowania barwników ogromne znaczenie mają grupy funkcyjne pozwalające na szybkie, skuteczne i selektywne połączenie barwnika z docelową biocząsteczką lub lekiem. Takie właściwości posiadają substancje wchodzące w skład opisywanego wynalazku - azydki organiczne i terminalne alkiny. Nie występują one w podstawowych procesach biologicznych, a katalizowana jonami miedzi reakcja ich cykloaddycji jest uważana za reakcję „bioortogonalną”, czyli taką, która nie zakłóca procesów biologicznych, a zarazem nie jest przez nie utrudniana. Jednocześnie reakcja ta może swobodnie przebiegać w warunkach zbliżonych do występujących w organizmach żywych – w środowisku wodnym, wobec jonów i innych cząsteczek. Te właściwości są niezwykle cenne, ponieważ dzięki odpowiednio zaprojektowanemu znakowaniu pozwalają na selektywne śledzenie wybranych procesów biologicznych lub biocząsteczek in vitro lub in vivo.



Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie komercyjnego wykorzystania opisanych barwników fluorescencyjnych.

zastosowanie rynkowe:

Prezentowane barwniki fluorescencyjne będące przedmiotem oferty są pochodnymi barwników z rodziny Safirinium z wprowadzonymi fragmentami strukturalnymi mogącymi ulegać reakcjom katalizowanej miedzią cykloaddycji azydków i alkinów. Ich właściwości pozwalają na:

- selektywne łączenie barwnika fluorescencyjnego z cząsteczką docelową co pozwala na badanie skomplikowanych wielokomponentowych układów, np. komórek, organelli;

- szybkość i wydajność tworzenia połączeń między barwnikiem a cząsteczką docelową;

- wykorzystanie koncepcji click chemistry do obrazowania fluorescencyjnego z wykorzystaniem technik mikroskopowych;

- opracowanie metodologii badania procesów biologicznych, biocząsteczek i leków z użyciem pomiarów fluorymetrycznych;

- znakowanie substancji „natywnie” zawierających fragmenty azydkowe i alkinowe, lub substancji zmodyfikowanych przez wprowadzenie azydku czy alkinu.

zastosowanie rynkowe: barwienie fluorescencyjne

logotypy projektowe

branża: biochemia, biologia, biotechnologia, chemia, medycyna, mikrobiologia, nauki farmaceutyczne, nauki o zdrowiu
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: gotowa do wprowadzenia na rynek (prototyp)
prawa własności: współwłasność
forma współpracy: licencja, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Maciej Łojewski
telefon: +48 12 691 414 007
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska