BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przedmiotem rozwiązania jest sposób podawania leków w formie tabletek osobom z zaburzoną funkcją przełykania. Proponowane rozwiązanie polega na zawieszeniu tabletek lub minitabletek rozpadających się w jamie ustnej, w specjalnej nasadce umieszczonej pomiędzy strzykawką zawierającą odpowiedni w tym celu płyn (woda lub inne, w zależności od upodobań, ale nie wykazujące interakcji z podawanymi lekami) a zaworem linii do żywienia.

 

Wymuszenie przepływu cieczy za pomocą tłoka strzykawki powoduje szybki rozpad tabletek w nasadce. Do zaworu na rurce, którą żywiony jest pacjent, wprowadzana jest zatem zawiesina lub roztwór substancji leczniczej. Możliwe jest również wykorzystanie tej lub zmodyfikowanej nasadki do podania doustnego, co może być przydatne w terapii pediatrycznej lub geriatrycznej.

Wyższość proponowanego rozwiązania nad powszechnie stosowanymi metodami polega na:

•           całkowitym wyeliminowaniu etapu rozdrabniania tabletek,

•           braku konieczności przepłukiwania strzykawki,

•           przeprowadzeniu procesu zawieszenia i podania w układzie zamkniętym,

•           możliwości zmniejszenia objętości cieczy niezbędnej do prawidłowego podania leku,

•           mniejszej praco- i czasochłonności.

Podczas aplikacji możliwa jest wizualna kontrola postępu i punktu końcowego procesu. Korzystne jest również, że metoda nie wymaga wykorzystywania specjalnego sprzętu i może być zastosowana przez niewykwalifikowanego opiekuna pacjenta jedynie po zapoznaniu z instrukcją obsługi.

 

 

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem polskiego  zgłoszenia patentowego. Prace nad dalszym rozwojem technologii prowadzone są w ramach Katedry Technologii Postaci Leku i Biofarmacji UJ CM . Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszym rozwoju i komercjalizacji wynalazku, w tym jednostek chętnych do włączenia się w proces badawczo-wdrożeniowy mający na celu przeskalowania technologii do warunków przemysłowych.

zastosowanie rynkowe: Rozwiązanie dotyczy zarówno podania do linii do żywienia dożołądkowego/dojelitowego lub za pomocą przezskórnej endoskopowej gastrostomii w przypadku chorych u których nie jest możliwe drogą naturalną, jak i podania doustnego w przypadku np. dzieci i osób starszych.

Logotypy Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Inkubator Innowacyjności 2.0, Unia Europejska
branża: medycyna
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: gotowa do wprowadzenia na rynek (prototyp)
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Maciej Łojewski
telefon: +48 691 414 007
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska