BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Inteligentne powierzchnie o termoprzełączalnych właściwościach bakteriobójczych
słowa kluczowe: szczotki polimerowe, nanocząstki Ag, powłoki antybakteryjne, warstwy antybakteryjne
numer oferty: P-387
Przedmiotem wynalazku są termoprzełączalne szczotki polimerowe z immobilizowanymi nanocząstkami srebra, posiadające zdolności bakteriobójcze. Najbardziej interesująca z aplikacyjnego punktu widzenia jest możliwość samoczynnej, odwracalnej zmiany właściwości antybakteryjnych warstw polimerowych z nanocząsteczkami srebra pod wpływem zmiany temperatury. Pomiary zdolności bakteriobójczych szczotek z różnych matryc polimerowych bez nanocząstek Ag wykazują silny wzrost ilości bakterii przy zmianie temperatury z 4°C do 37°C. Dla szczotek zawierających nanocząstkami Ag ilość bakterii w temperaturze 37°C zostaje zredukowana do zera, potwierdzając silny efekt bakteriobójczy, aktywujący się samoczynnie w podwyższonej temperaturze.
Antybakteryjne ‘inteligentne’ powierzchnie polimerowe mogą zostać trwale naniesione na szkło, podłoże ceramiczne, metal lub tworzywo sztuczne w tani sposób, mają one również zdolność do samooczyszczania. Warstwy te mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie typowym i niepożądanym zjawiskiem jest silne namnażanie się bakterii w podwyższonej temperaturze. Bakterie te mogą zostać całkowicie wyeliminowane poprzez zastosowanie zaproponowanej technologii (np. w przypadku awarii chłodni w przypadku zastosowań jako opakowania żywności, wystąpienia stanu zapalnego w zastosowaniach w kosmetologii/farmacji, wzrostu temperatury w laboratoryjnej hodowli komórkowej, wystąpienia stanu zapalnego na skórze pod opatrunkiem, w przemyśle chłodniczo -klimatyzacyjnym).
Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem polskiego i międzynarodowego zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpraca przy dalszym rozwoju i komercjalizacji tej technologii.
branża: biologia medyczna, chemia, inżynieria materiałowa
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne
informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego
imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 12 664 42 15, +48 519 307 961