BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Synteza nowego materiału węglowego o właściwościach katalitycznych i adsorpcyjnych
słowa kluczowe: materiały węglowe, adsorpcja, kataliza, materiały katalityczne, sorpcja gazów, synteza, usługi, zlecenie, pomiar
numer oferty: P-386
tematyka badań:

Przedmiotem oferty jest synteza nowego typu węglowo-nieorganicznego materiału kompozytowego typu rdzeń-powłoka, którego składniki są funkcjonalizowane na dwa sposoby: rdzeń w kierunku maksymalnej adsorpcji lotnych związków organicznych oraz powłoka jako katalizator termicznego utleniania desorbujących LZO od rdzenia.

Badania efektywności pracy zsyntetyzowanego układu w zakresie adsorpcji LZO połączonej z dopalaniem katalitycznym przeprowadzono z użyciem toluenu jako przedstawiciela aromatycznych LZO.

Charakterystyka techniczna materiału:


  Powierzchnia właściwa [m2/g]

 400-500

  Całkowita objętość porów [cm3/g]  

 ~0,6

  Objętość mikroporów [cm3/g]

 0,06-0,01 

  Objętość mezoporów [cm3/g]

 0,40

  Objętość makroporów [cm3/g]

 0,10-0,15

  Zawartość węgla [wt%]

 25-50




Zdjęcia TEM materiału kompozytowego typu rdzeń-powłoka


Rys. 1. Zdjęcia TEM materiału kompozytowego typu rdzeń-powłoka


Zalety materiału i jego zastosowanie:

  • warstwa tlenku nieorganicznego pełniąca rolę nośnika fazy aktywnej dodatkowo zapobiega niekorzystnej dezaktywacji porowatego węgla i zwiększa ekspozycję cząstek fazy aktywnej;
  • możliwość wykorzystania materiału do eliminacji lotnych związków organicznych pracujących w cyklach adsorpcyjno-katalitycznych prowadzonych w niskich (20-100 ° C) i wysokich (powyżej 150 °C) temperaturach;
  • możliwość kontrolowania rodzaju i ilości powierzchniowych grup funkcyjnych rdzenia węglowego umożliwiającej selektywną adsorpcję polarnych lub niepolarnych lotnych związków organicznych


Unikatowa technologia

Metoda syntezy jest zgłoszona do ochrony patentowej w Polsce (P423615, 27.11.2017) i Niemczech (102018129499.9, 22.11.2018)

 
Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

forma współpracy: usługi badawcze
rodzaj usług badawczych: pomiary, synteza

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16, +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska