Światowy Dzień Kota - Naukowcy UJ w walce z groźną chorobą kotów
17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Tego dnia szczególnie podkreśla się znaczenie kotów w życiu człowieka i skupia na pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwia ludzi na często trudny koci los. Do grona miłośników tych zwierząt należy wielu pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niektórzy, dzięki swoim możliwościom zawodowym, postanowili naukowo przyczynić się do dobrostanu kociaków.

Grupa naukowców z Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła zmierzyć się z problemem tzw. kociego kataru i opracować skuteczną i odpowiednią dla kotów terapię.

Koci katar jest chorobą występującą dość często. Obejmuje zakaźne schorzenia dróg oddechowych oraz błon śluzowych u kotów. Objawami choroby mogą być katar, kichanie, zaczerwienienie oczu, gorączka czy pojawienie się ropnej wydzieliny z nosa i oczu. Szczególnie podatne na nią są młode kocięta oraz osobniki narażone na duży stres. Przyczyną kociego kataru są dwa wirusy: FHV-1 (herpeswirus typu 1) oraz FCV (kaliciwirus), a do zarażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu zdrowego kota z kotem chorym lub z otoczeniem, w którym taki kot przebywał (wspólne miski, kuwety, klatki, a także ręce, odzież czy buty opiekunów). Kichający czworonóg roznosi szkodliwe zarazki, co ułatwia rozprzestrzenianie się infekcji. Dlatego najbardziej narażone są kociaki znajdujące się w dużych skupiskach takich jak np. hodowle czy schroniska. Nieleczony koci katar może prowadzić do poważnych powikłań (ślepota, zapalenie płuc), a nawet śmierci, dlatego nie należy lekceważyć zagrożenia. Warto pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie jak w przypadku ludzi. Aktualnie rynek weterynaryjny nie dysponuje lekiem, który pozwalałby na skuteczne wyleczenie tego zakażenia. Odsetek zakażonych kotów, które wyzdrowieją z ostrej choroby, pozostaje trwale zakażonymi. Tacy długoterminowi nosiciele stanowią zapewne mniejszość populacji kotów, ale mogą mieć kluczowe znaczenie dla epidemiologii wirusa. Dostępne na rynku szczepionki przeciwko wirusom FHV-1 oraz FCV zmniejszają częstość występowania choroby, jednak w 100% nie zapobiegają infekcjom, a zaszczepione zwierzęta nadal mogą się zarażać. 

Koty śpiące obok siebie na parapecieNadzieję na opracowanie nowych strategii leczenia i zapobiegania infekcjom kocim katarem dają badania prowadzone przez Aleksandrę Synowiec i prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy MCB UJ wspólnie z prof. Marią Nowakowską i prof. Krzysztofem Szczubiałką z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczęli szukać możliwości stworzenia innowacyjnego produktu dla medycyny weterynaryjnej, do stosowania w leczeniu i/lub profilaktyce kataru kociego, w szczególności infekcji wywołanej przez wirusy FHV-1 lub FCV. Badania prowadzone przez Aleksandrę Synowiec doprowadziły do identyfikacji związku – sulfonowej pochodnej polistyrenu, który skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar. Dotychczasowe wyniki prac zaowocowały dwoma zgłoszeniami patentowymi. Zespół podjął współpracę z funduszem inwestycyjnym Kvarko z Wrocławia, który wesprze finansowo dalsze badania.

We wrześniu 2021 r. Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę licencyjną wyłączną i nieograniczoną terytorialnie z Acatavir sp. z o.o. Spółka, złożona przez czterech wyżej wspomnianych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadzi szereg badań w kierunku stworzenia i skomercjalizowania innowacyjnego produktu przeciwwirusowego do stosowania w leczeniu i/lub zapobieganiu infekcji kociego kataru. Substancją czynną wykorzystaną do zastosowania podczas terapii skojarzonej w celu leczenia infekcji wywołanej przez kociego herpeswirusa i kaliciwirusa ma być sulfonowana pochodna polistyrenu – sodowa sól sulfonianu polistyrenu (PSSNa).

Prace nad preparatem wpłyną znacząco na polepszenie warunków życia i zdrowia kotów. Z tego powodu tym bardziej trzymamy kciuki za powodzenie badań, a w dalszym etapie sukces komercjalizacyjny tego wynalazku! 

Autor: Beata Strach

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska