Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).

Patent o jednolitym skutku (Unitary Patent) to nowe rozwiązanie dla Patentu Europejskiego, które weszło w życie 1 czerwca 2023 roku. Pozwala m.in na uznanie patentu we wszystkich krajach, które przystąpiły do Porozumienia o jednolitym patencie. Aktualnie są to:  Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy (Holandia), Portugalia,  Rumunia, Szwecja i Słowenia.

Niezależnie patent został zwalidowany na terytorium Polski. Taki charakter i zakres ochrony patentowej został zaproponowany jako najkorzystniejszy ze względu na potencjał komercyjny dla wynalazku przez brokera CTT CITTRU, Macieja Łojewskiego.

Opatentowany wynalazek dotyczy mysiego modelu rozkurczowej niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF) oraz metody jego uzyskiwania. Ta innowacja otwiera nowe możliwości w badaniach nad niewydolnością serca, szczególnie w kontekście chorób, które stanowią jedno z głównych wyzwań klinicznych na całym świecie.

Niewydolność serca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, w której mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do tkanek organizmu. Dlatego badania mechanizmów patologicznych oraz skuteczności terapii w modelach zwierzęcych są kluczowe i dają szansę na bardziej precyzyjne i efektywne badania. Mamy nadzieję, że nasz model pomoże przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia. Rozwiązanie zostało opracowane przez zespół z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET), w składzie: dr Grzegorz Kwiatkowski, prof. Stefan Chłopicki, Brygida Marczyk, dr Anna Bar.

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska