Patent o jednolitym skutku (Unitary Patent) to nowe rozwiązanie dla Patentu Europejskiego, które weszło w życie 1 czerwca 2023 roku. Pozwala m.in na uznanie patentu we wszystkich krajach, które przystąpiły do Porozumienia o jednolitym patencie. Aktualnie są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy (Holandia), Portugalia, Rumunia, Szwecja i Słowenia.
Niezależnie patent został zwalidowany na terytorium Polski. Taki charakter i zakres ochrony patentowej został zaproponowany jako najkorzystniejszy ze względu na potencjał komercyjny dla wynalazku przez brokera CTT CITTRU, Macieja Łojewskiego.
Opatentowany wynalazek dotyczy mysiego modelu rozkurczowej niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF) oraz metody jego uzyskiwania. Ta innowacja otwiera nowe możliwości w badaniach nad niewydolnością serca, szczególnie w kontekście chorób, które stanowią jedno z głównych wyzwań klinicznych na całym świecie.
Niewydolność serca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, w której mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do tkanek organizmu. Dlatego badania mechanizmów patologicznych oraz skuteczności terapii w modelach zwierzęcych są kluczowe i dają szansę na bardziej precyzyjne i efektywne badania. Mamy nadzieję, że nasz model pomoże przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia. Rozwiązanie zostało opracowane przez zespół z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET), w składzie: dr Grzegorz Kwiatkowski, prof. Stefan Chłopicki, Brygida Marczyk, dr Anna Bar.