Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).

Patent o jednolitym skutku (Unitary Patent) to nowe rozwiązanie dla Patentu Europejskiego, które weszło w życie 1 czerwca 2023 roku. Pozwala m.in na uznanie patentu we wszystkich krajach, które przystąpiły do Porozumienia o jednolitym patencie. Aktualnie są to:  Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy (Holandia), Portugalia,  Rumunia, Szwecja i Słowenia.

Niezależnie patent został zwalidowany na terytorium Polski. Taki charakter i zakres ochrony patentowej został zaproponowany jako najkorzystniejszy ze względu na potencjał komercyjny dla wynalazku przez brokera CTT CITTRU, Macieja Łojewskiego.

Opatentowany wynalazek dotyczy mysiego modelu rozkurczowej niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF) oraz metody jego uzyskiwania. Ta innowacja otwiera nowe możliwości w badaniach nad niewydolnością serca, szczególnie w kontekście chorób, które stanowią jedno z głównych wyzwań klinicznych na całym świecie.

Niewydolność serca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, w której mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do tkanek organizmu. Dlatego badania mechanizmów patologicznych oraz skuteczności terapii w modelach zwierzęcych są kluczowe i dają szansę na bardziej precyzyjne i efektywne badania. Mamy nadzieję, że nasz model pomoże przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia. Rozwiązanie zostało opracowane przez zespół z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET), w składzie: dr Grzegorz Kwiatkowski, prof. Stefan Chłopicki, Brygida Marczyk, dr Anna Bar.

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska