Światowy popyt na energię elektryczną, między innymi w wyniku pandemii COVID-19, znacznie wzrósł. Oznacza to oczywiście zwiększoną produkcję (niestety w dużym stopniu pokrytą przy użyciu paliw kopalnych), ale również wzmożony rozwój technologii w zakresie akumulowania i efektywnego przesyłania energii, tak, aby korzystnie poprawić najważniejszy w magazynach energii parametr, jakim jest stosunek ilości zgromadzonej energii do masy i objętości.
W Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa badawcza prowadzona przez prof. M. Molendę stworzyła technologie umożliwiające produkcję ogniw wysokiej wydajności, możliwie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu sposobem, z łatwo dostępnych i tanich surowców. Materiał katodowy LKMNO opiera się na spinelu litowo–manganowym, materiał anodowy ma postać karbożelu o kontrolowanej strukturze, a dodatkowo naniesiony nanokompozytowy materiał katodowy CCl/nano-LFP zwiększa moc, pojemność i trwałość ogniwa i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.
Technologie bateryjne rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowanie wyróżniają się na rynku, ponieważ proces otrzymywania materiałów przeznaczonych do ogniw jest tańszy od dotychczasowo stosowanych w branży i nieuciążliwy dla środowiska naturalnego – surowce mają pochodzenie roślinne i w całym procesie nie stosuje się kobaltu.
Materiały te, zastosowane w ogniwie zapewniają wyższą niż obecnie spotykana gęstość energii i daje możliwości szybkiego ładowania ogniwa. LKMNO może być również najtańszym materiałem porównując ceny surowców, osiągając stawkę 60 $/kWh.
Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka