Dzień Baterii – Nowoczesne, przyjazne środowisku ogniwa
18 lutego obchodzony jest dzień baterii. Przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i powstające na Uniwersytecie Jagiellońskim rozwiązania adresujące te potrzeby.

Światowy popyt na energię elektryczną, między innymi w wyniku pandemii COVID-19, znacznie wzrósł. Oznacza to oczywiście zwiększoną produkcję (niestety w dużym stopniu pokrytą przy użyciu paliw kopalnych), ale również wzmożony rozwój technologii w zakresie akumulowania i efektywnego przesyłania energii, tak, aby korzystnie poprawić najważniejszy w magazynach energii parametr, jakim jest stosunek ilości zgromadzonej energii do masy i objętości.

W Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa badawcza prowadzona przez prof. M. Molendę stworzyła technologie umożliwiające produkcję ogniw wysokiej wydajności, możliwie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu sposobem, z łatwo dostępnych i tanich surowców. Materiał katodowy LKMNO opiera się na spinelu litowo–manganowym, materiał anodowy ma postać karbożelu o kontrolowanej strukturze, a dodatkowo naniesiony nanokompozytowy materiał katodowy CCl/nano-LFP zwiększa moc, pojemność i trwałość ogniwa i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Technologie bateryjne rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowanie wyróżniają się na rynku, ponieważ proces otrzymywania materiałów przeznaczonych do ogniw jest tańszy od dotychczasowo stosowanych w branży i nieuciążliwy dla środowiska naturalnego – surowce mają pochodzenie roślinne i w całym procesie nie stosuje się kobaltu.

Materiały te, zastosowane w ogniwie zapewniają wyższą niż obecnie spotykana gęstość energii i daje możliwości szybkiego ładowania ogniwa. LKMNO może być również najtańszym materiałem porównując ceny surowców, osiągając stawkę 60 $/kWh.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska