BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mieszane szczotki polimerowe jako warstwy o wysokiej anizotropii przewodnictwa i niskiej pracy wyjścia do zastosowań elektrycznych
słowa kluczowe: mieszane szczotki polimerowe, polimery jonowe, polimery skoniugowane, praca wyjścia, anizotropia przewodnictwa
numer oferty: P508

Technologia dotyczy sposobu wytwarzania mieszanych szczotek polimerowych, czyli rozciągniętych łańcuchów polimerowych przytwierdzonych do przewodzącego podłoża. Taka struktura kierunkowo przewodzi prąd elektryczny i efektywnie obniża pracę wyjścia podłoża przewodzącego czy elektrody.

Stan techniki:

Dynamiczny rozwój w dziedzinie polimerów skoniugowanych sprawił, że mogą one wykazywać przewodnictwo tak wysokie jak metale. Polimery skoniugowane znalazły zastosowanie w organicznych ogniwach słonecznych, czujnikach chemicznych i biologicznych, tranzystorach polowych oraz urządzeniach do magazynowania energii. W tych zastosowaniach polimery najczęściej są syntezowane w masie i odkładane na powierzchniach jako filmy za pomocą powlekania obrotowego (ang. spin-coating). Jednak ze względu na słabą energię oddziaływań z podłożem (adsorpcja fizyczna), mogą dość łatwo ulegać rozwarstwianiu, odłączeniu od podłoża a polimeryzacja w masie nie zapewnia wystarczającego uporządkowania makrocząsteczek co utrudnia uzyskiwanie materiałów o kierunkowym przewodnictwie.

Rozwiązanie:

Innowacja daje metodę tworzenia rozciągniętych i trwale przyłączonych do powierzchni łańcuchów polimerowych złożonych z dwóch typów polimerów (skoniugowane i polielektrolitowe), które są molekularnie uporządkowane i zorientowane prostopadle do podłoża, co umożliwia wydajny transport nośników ładunku.

Taka struktura charakteryzuje się:

  • anizotropowym przewodnictwem warstwy szczotki polimerowej
  • ultraniską pracą wyjścia 2.3 – 3.6 eV.

 Mieszane szczotki polimerowe


Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża:
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16; +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych
Zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM opracował cząsteczkę o symbolu iQ-007, która zakończyła z sukcesem fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. Obecnie prowadzone są prace pod kątem regulatorowym dopuszczającym cząsteczkę do pierwszej fazy badań klinicznych. Te zaplanowano na przyszły rok.
Big Pharma Day 2024: Drug discovery… i co dalej?
We wrześniu Centrum Transferu Technologii CITTRU organizuje czwartą edycję wydarzenia dla naukowców pracujących w obszarach okołolekowych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska