Technologia dotyczy sposobu wytwarzania mieszanych szczotek polimerowych, czyli rozciągniętych łańcuchów polimerowych przytwierdzonych do przewodzącego podłoża. Taka struktura kierunkowo przewodzi prąd elektryczny i efektywnie obniża pracę wyjścia podłoża przewodzącego czy elektrody.
Stan techniki:
Dynamiczny rozwój w dziedzinie polimerów skoniugowanych sprawił, że mogą one wykazywać przewodnictwo tak wysokie jak metale. Polimery skoniugowane znalazły zastosowanie w organicznych ogniwach słonecznych, czujnikach chemicznych i biologicznych, tranzystorach polowych oraz urządzeniach do magazynowania energii. W tych zastosowaniach polimery najczęściej są syntezowane w masie i odkładane na powierzchniach jako filmy za pomocą powlekania obrotowego (ang. spin-coating). Jednak ze względu na słabą energię oddziaływań z podłożem (adsorpcja fizyczna), mogą dość łatwo ulegać rozwarstwianiu, odłączeniu od podłoża a polimeryzacja w masie nie zapewnia wystarczającego uporządkowania makrocząsteczek co utrudnia uzyskiwanie materiałów o kierunkowym przewodnictwie.
Rozwiązanie:
Innowacja daje metodę tworzenia rozciągniętych i trwale przyłączonych do powierzchni łańcuchów polimerowych złożonych z dwóch typów polimerów (skoniugowane i polielektrolitowe), które są molekularnie uporządkowane i zorientowane prostopadle do podłoża, co umożliwia wydajny transport nośników ładunku.
Taka struktura charakteryzuje się:
- anizotropowym przewodnictwem warstwy szczotki polimerowej
- ultraniską pracą wyjścia 2.3 – 3.6 eV.